MIAAA 20 Year

MIAAA Award Winners

MIAAA 20 Year

Go to
’90-’99, ’00-’09, ’10-Present
Name School/Outlet
1979-80
Fred Biesemeyer Boonville
Cliff Lear Marshall
Ted Chittwood Raytown
1980-81
Paul Martel St. Louis Univ. High
Walter Ambrose, Sr. Vashon
Ray DeGreef St. Francis Borgia
William Cunningham Louisiana
Hugh Dunn Macon
1981-82
Rex Bailey Potosi
Murrell Godwin Festus
Tony Lema Lindbergh
Gene Steighorst Hillsboro
1982-83
Merrill McDaniels McCluer North
Don Gosen Hermann
Bill Shatz Republic
Mel Coleman Van Horn
1983-84
Ralph Boyer St. Pius X (Festus)
John Spainhower Kirksville
1984-85
Ron Bergmeier University City
Robert Goodwin John F. Kennedy
Russell Stickney St. Louis Country Day
1985-86
D.C. Wilcutt Christian Brothers
Bob Bure Archie
Al Davis Rockhurst
1986-87
Don Williams Paris
1987-88
Joe Mintner Park Hill
1988-89
Thomas W. Gosch Webb City
Fred Hoyt St.Mary’s (St. Louis)
Thomas Finan John F. Kennedy
Ken Angell Aquinas-Mercy
John Titus Brentwood
Calvin Nelson Northeast (KC)
David Stephenson Milan
1989-90
Bob Fairchild Chillicothe
Ray Hentges Helias
Dick Herrmann Principia
John Hoover Salisbury
Jean Mueller St. Louis Public Schools
1990-91
Jim Cheves St. Charles
Larry Littrell Glasgow
David Palmeiro Tarkio
1991-92
Norman Davis Beaumont
Lowell Eaton Harrisburg
William George Richmond
Dave Gerdeman Wright City
Don Heeb Vianney
Skippy Keefer John Burroughs
James Scanlan Washington
Richard Simmons Sumner
“Hap” Whitney Columbia Pub. Schools
1992-93
John Austin Wyaconda
Keith Walk California
Harold Winn Clark County
1993-94
Ron Miller Kirksville
Tom Shalley Scotland County
1994-95
Kelly Odneal Westran
1995-96
Joe Pawlowicz Parkway South
James Zach Soldan International
Del Rinne Union
Terry Landers Raytown
Larry York Jefferson City
John Carter Washington
Terry Santone Raytown
1996-97
Stan Bergmeier Hazelwood East
Jerry Burbes, CAA Francis Howell
Lynn Erickson Stockton
Jim Gagen, CAA Marquette
Alranzo Galloway Eskridge
John Henage Rock Bridge
Jack Jones Webster Groves
John Kelly Hickman
Richard Koettker St. John the Baptist
Larry Silvey Ava
Kenny Sutton Carthage
Debby Watson, CAA Villa Duchesne
Jim Whitesell Ash Grove
Craig Whitney Columbia West Jr. High
1997-98
Brent Yates Macks Creek
Jennifer Jackson St.L Public Schools
Dave Gill Southern Boone Co.
1998-99
Ray Bayens Bishop DuBourg
Tom Culliton Missouri School for Blind
Marianne Haberstroh Cor Jesu Academy
Gary Hendren Parkway Central
Dr. Edsel Matthews Springfield Schools
1999-2000
Rich Grawer Clayton
Brent Gregston Valley Park
Terry Kasper Francis Howell Central
Skippy Keefer, CAA John Burroughs
Donald Makovsky Yeshiva
Robert Strub Rosary
2000-01
Brent Colley Willow Springs
Rod Denman Bismarck
Marlin Hammond Benton County
Steve Hancock Branson
Rick Johnson Miller
Terry Johnson Westminster Christian
Lyle Laffoon Southwest (Ludlow)
Mary Schnitzius Kirkwood
2001-02
Ray Harding Carthage
Bob McLean Green Ridge
David Mitchell Putnam County
Ted Snodgrass Anderson Jr. High
2002-03
Gordon Bredow Lutheran (St. Peters)
Brenda Campbell Versailles
Sam Dunlap, CAA Roosevelt
Darwin Rold, CMAA Lee’s Summit
2003-04
Barb Charboneau St. Pius X (Festus)
Rich Cooper Meadville
Charles Guthrey Marshall
2004-05
Waunda Rolfe-Comeau KC Schools
2005-06
Tim Crone, CMAA Blue Springs
Don Earnest, CAA Pembroke Hill
Craig Parrack Climax Springs
Mike Russell Lutheran North
Michaela Witcher St. Joseph’s Academy
2006-07
Nancy Milward Nerinx Hall
Steve Smith Fayette School District
John Spotts North KC School District
2007-08
Les Jackson Grundy County R-5
Phil Willard Chillicothe
2008-09
Lyle Lafoon Stet
2009-10
Brent Keefer Sikeston
Tom Brown Meadow Heights R-2
2010-11
Mark Linneman, CAA Marquette
Dan Borkowski Vianney
2011-12
Cheryl Bramlette Lee’s Summit School Distric
Jeff Steffens Perryville
2012-13
none
2013-14
Mike McBroom Brookfield
2014-15

None

2015-16

Kris Kellams

Bob Herbrank

Lynn O’Neal

 

 

 

 

 

Parkway North HS

Pattonville HS

Kelly A. Brulison MS