MIAAA 25 Year

MIAAA Award Winners

MIAAA 25 Year

Go to
’90-’99, ’00-’09, ’10-Present
Name School/Outlet
1984-85
Bob Rayon Ferguson/Florissant
Harold Thompson Joplin
Don Keebaugh Pierce City
1985-86
Alvin Cope Charleston
Art Hill Affton
Al Rohlfing Maplewood-Richmond Hts.
Fred Lyon Parkway North
Fred Hoyt St. Mary’s (St. Louis)
Bob Smith Center (Kansas City)
“Hap” Whitney Columbia Pub. Schools
Murphy Thomas Farmington
Don Heeb Vianney
Robert Taylor Strafford
L.M. Carson Mt. Vernon
James Edgar Desloge
1986-87
Cliff Cromer Valle
James Scanlan Washington
Bob Gooch Mexico
Eldon Seabolt Brookfield
Richard Simmons Sumner
Franklin Smith Van Buren
1987-88
Wallace Croy Grandview
Ron Shemwell West Plains
Don Snyder Odessa
1988-89
Jack Wells Parkway West
Phil Noser Affton
Stan Mach Lindbergh
Dale Collier Kirkwood
Al Jaworski Lindbergh
Stan Bergmeier Hazelwood East
Ebbie Dunn St. Louis University High
Fred Czapla Kirkwood
Keith Black Parkway North
John Mansager Kirkwood
1989-90
Mel Clark St. Joseph Public Schools
Bill Dawson Belton
Jim Enlow Centralia
Bob Fairchild Chillicothe
Gary Ferguson Trenton
William Gerdemann Lafayette (Wildw.)
Chuck Goff Maryville
John Henage Rock Bridge
Ray Hentges Helias
Dick Herrmann Principia
John Hoover Salisbury
Larry Jacobs McCluer
Don Kettlekamp Ladue Horton Watkins
Joe Mintner Park Hill
Jean Mueller St. Louis Public Schools
Doug Potts Bolivar
Rich Rogers Parkway West
Pat White Pembroke Hill
1990-91
Bob Benben Pattonville
Al Davis Rockhurst
Jack Jones Webster Groves
William George Richmond
Jim King Princeton
Larry Littrell Glasgow
Fred Merrell Blue Springs
Don Oelklaus Jennings
David Palmeiro Tarkio
Bob Price Camdenton Junior High
Howard Garrett Poplar Bluff
1991-92
Ron Aldridge Clinton
Ken Angell Aquinas-Mercy
Ken Asbury Moberly
Bob Blanner McCluer North
Lloyd Block Caruthersville
Gordon Bredow Lutheran (St. Peters)
Jim Cheves St. Charles
Donald Coffman Independence
Sam Cofield Kansas City
Jerry Crews Oak Park
Jerry Culver Center (Kansas City)
Gene DelGaudio Normandy
Rodger Estes Mehlville
Terry Glenzy Chaffee
John Gangi Clayton
Tom Goddard Blue Springs
Dick Gwinn Wentworth Military Acad.
Ron Ives Liberty
Lon Larson Smithton
Tony Lema Lindbergh
David Meek Thayer
Paul Monteil O’Hara
Calvin Nelson Northeast (Kansas City)
Mike Ramming Ladue Horton Watkins
Tom Reck Lutheran South
Del Rinne Union
John Schnell St. Louis Sub. Public High
Hal Shaver Wellsville-Middletown
John Shepherd Excelsior Springs
Bill Sims Festus
Truman Smith Salem
David Stephenson Milan
Paul Webber Poplar Bluff
Herb Webster Kearney
D.C. Wilcutt Christian Brothers
Donnie Williams Paris
1992-93
Jim Adkins Sherwood
Frank Barro Wentzville
Jerry Burbes Francis Howell Schools
Ken Cornwell Carrollton
William Dawson Belton
Rodger Estes Mehlville Public Schools
Dave Primeau Fort Zumwalt North
Ronald Rhodes Windsor
Steven Schuchmann Center
Bob Shore Camdenton
Larry York Jefferson City
1993-94
Harold Winn Clark County R-I
Fred Russell Potosi
Randy Scott Malden
Bonnie Bradley North County
Bill Stotler Herculaneum
Ed Rickus Doniphan
Jack Morrison NW (Cedar Hill)
1994-95
Tony G. Lenzini Palmyra
Charles G. Gateley Lindbergh
Joe Pawlowicz Parkway South
Rick Siebert Marshfield
1995-96
Doug Bruce Rockhurst
Rich Grawer Clayton
Ron Helms MICDS
Judd Worley Mehlville
James Ford Vashon
Robert Strub Rosary
Ralph Boyer St. Pius X (Festus)
Larry Silvey Ava
Rick Koettker St. John Prep
Jim Whitesell Ash Grove
Kenny Sutton Carthage
Lynn Erickson Stockton
Bill Gray Fort Osage
Doug Smith Hermann
Charles Lind Mexico
Jack Ball Fort Zumwalt South
1996-97
Charlie Guthrey Marshall
Bill Lenz Raymore-Peculiar
Ray Bayens Bishop DuBourg
Michael Boyce, CAA North County Tech
Robert Clark St. Charles West
Suzanne Keefer, CAA John Burroughs
Michael Russell Lutheran North
John Waters Fort Zumwalt North
James Zach Soldan International Studies
Rex Stephens Truman
Gary Houston Windsor
1997-98
Rick Johnson Miller
Paul Buatte Nixa
Herb Bybee Skyline
Chuck Carrender El Dorado Springs
Stan Kee Carrollton
Bruce Lawson Chillicothe
Dan McLaughlin Blue Springs South
Tim Crone Blue Springs
Bill Belcher Christian Brothers
Dennis Coffel Hazelwood West
Marianne Haberstroh Cor Jesu Academy
Bryan Hagerty Christian Brothers
Mike Mueller McCluer
Mary Schnitzius Kirkwood
Mike Sigler Parkway Central
Judie Stahl, CAA Visitation Academy
Chuck Henson Farmington
Bob Hollmann Festus
Eddie Bowling Crocker
Loren Schweizer Harrisonville Schools
Robert Kelsay Sherwood
Brenda Campbell Versailles
Dave Mitchell Putnam County
Walt Thompson Macon
John Austin Wyaconda
1998-99
Marlin Hammond Lincoln
Larry Hughes Lathrop Schools
Terry Santone Raytown South
Ron Kelley Lee’s Summit
John Spotts North Kansas City
Harold Albin Raytown Schools
Bill Caputo Poplar Bluff
Ray Harding Carthage
Joe Cavness Cassville
Harv Welch Marionville
Doug Doss Monett
Brent Colley Willow Springs
Larry Bunn East Newton
Joe Fowler Neosho
Frank Cox Rockwood Summit
Kenneth Green Hazelwood Central
David Carpenter McCluer North
Stephen Jacob St. Charles
Steve Miller Lafayette
Thomas Sucher Parkway South
John Carter Washington School Dist.
Ron Hopson Dixon
1999-2000
Mike Witt Grain Valley
Les Alpers Blue Springs
Kelly Odneal Westran
David Gill Southern Boone County
Leo Clanton Republic
Martin Bowie Mountain Grove
Tom Hodge Seneca
Dewey Pennell Lamar
Dave Plassmeyer Lebanon
Ron Hurst Trenton
Ron Clawson Warrensburg
Bob Farrington Cole Camp
Thomas Culliton Missouri School for Blind
Sam Davis Brentwood
Samson Dunlap Roosevelt
Jim Gagen, CAA Marquette
Joseph Genoni Priory
Roger Hodapp, CAA Francis Howell
Robert Lange Ladue Horton Watkins
Gary Starr Berkeley
Debby Watson, CAA Villa Duchesne
Michaela Witcher St. Joseph Academy
Paul Nealis, CAA Seckman
2000-01
Walter Anderson El Dorado Springs
Nelson Bunch Gateway Tech
George Bruto Adrian
Bill Carter Thomas Jefferson Indep.
William Daues Whitfield
Terry Davis Boonville
Don Earnest, CAA Pembroke Hill
Doug Light, CAA Parkway South
Dr. Edsel Matthews Springfield Schools
Mark McDonald Harrisonville
Randall Oberembt MICDS
Arnold Sams Sumner
Butch Vaughn Mount Vernon
Lyle Wheeler Columbia Public Schools
Terry Writer Ozark
2001-02
Bill Blanton Russellville
Dan Borkowski Vianney
Danny Brown West Platte
Gary Bressman Independence Schools
Rod Denman Bismarck
Alranzo Gallaway Eskridge
Steve Hancock Branson
Dennis Harris Bradleyville
Terry Kitchen Central (Cape Girardeau)
Steve Leslie Pleasant Hill
Lennies McFerren Central (New Madrid Co.)
Richard Wehner St. Louis University
Jerry Wells California
2002-03
Shane Cavanah Brookfield
Michael Dunn Francis Howell
Joe Easter Cabool
Brent Gregston Valley Park
David Haus Missouri School for the Deaf
Terry Kasper Francis Howell Central
Jack McCush Boonville
Don Rothermich, CAA Parkway Central
Steve Smith Fayette
Bill Sodeman, CAA Parkway West
Ed Willis Mehlville
2003-04
Linda Birk Hermann
Darrell Davis Fulton
Ronnie Jones Kennett
Richard Kutz Pierce City
Don Maurer MICDS
Tim Moore Webster Groves
Ted Norris Monett
Marty O’Hern Eureka
Kelly Odneal Westran
Roy Poynter Morgan County
Vicki Reimler Rock Bridge
Randy Riddle South Callaway
Lindy Scott Morgan County
2004-05
Phil Beermann Affton
Terry Calvin Hall-McCarter MS
Dan Cromer Belton
Larry Cunningham Hazelwood East
Allen Davis DeSoto
David Eads Union
Thaddues Hamilton, CAA Jefferson Jr.High
Don Huff Central (Park Hills)
Cloyce Klein Eldon
Keith Ross Oak Park
John Sedler Park Hill South
Bob Stolzer Ste. Genevieve
Jim Waggoner Aurora
2005-06
Rod Baxter Lamonte
Kevin Bohnert Jackson
Kevin Bowers Seckman
Frank Gentile, CAA Holt
Kelly Hinshaw Rolla
John Morrison Waynesville
Mike Sears Fox
Jeff Tebbenkamp Grain Valley
Dave Thurmer Duchesne
Ron Wilhoit Troy Buchanan
Jim Wilson Hermitage
2006-07
Mark Bubalo Blue Springs South
Loren Burke Warsaw
Waunda Comeaux KC School District
Larry Cunningham Diamond
Rod Dunham Harrisonville
Kent Gibbs Fredericktown
Roger Giger North Platte
Bill Goodin Princeton
Clare Herriman Eldon
Terry Kitchen Central (Cape Girardeau)
Kent Lashley Arcadia Valley
Doug Maple Knob Noster
Bill Martin North County
Nancy Milward Nerinx Hall
Ron Musser East Buchanan
Steve Neff Lafayette (St. Joseph)
John Reed Stewartsville
John Shelden Rockwood Summit
Phil Willard Chillicothe
2007-08
Chip Allison Parkway South
Mark Buffington Mexico
Doug Carder Cass-Midway
Terry Funderburk Pattonville
Greg Geritz Cole County R-5
Robert Gonzalez Slater
Duane Haddox St. Francis Borgia
Les Jackson Grundy County R-5
Diane Juergensmeyer St. Elizabeth R-4
Lisa Law Iberia R-5
Dick Mellencamp Carrollton
Roy Poynter Stover
Blake Skillman Bowling Green
Mike Ziesel Benton
2008-09
John Curry LaMonte
Jim Brink Community R-6
Randal Jenkins Van Buren
Mark Fisher Springfield Schools
Tommy Nichols Dixon Middle
Paul Boschert Ft. Zumwalt West
Mike Walters Riverview Gardens
2009-10
Chris Johnson Polo
Jim Brown Poplar Bluff
Diane Fowler Central (New Madrid Co.)
Randal Jenkins Van Buren
Steve Schuette Cuba
Jeff Tolly Steelville
Jim Lemen John Burroughs
Kevin Fober DeSmet
Mark Linneman, CAA Marquette
2010-11
Dan Schnell Lee’s Summit
Bill Lindsay Kansas City School District
Kurt Knoedelseder Ladue Horton Watkins
Bob Bone Clayton High
Mike Gohn Parkway School District
Mark Hacker St. Mary’s (St. Louis)
Dan Oliver Affton
Sharon Cole Blue Springs School District
Wayne Haynes Reeds Spring
Greg Simpkins West Plains
Alison Todd MICDS
2011-12
Debbie Katzfey Lee’s Summit Schools
Steve Robertson Grandview
Mike Slyman, CMAA Lindbergh
Doug Light Helias Catholic
Bob Gonzalez Slater
Rod Gorman Logan-Rogersville
David Myers Centralia
Jeff Klos Crystal City
2012-13
Todd Bassore Marionville
Thaddeus Hammilton, CAA Jefferson Jr. HS
Jeff Staley Willard
Julie Trammell New Bloomfield
Jeff Whitney, CAA Camdenton
Mike Wilson Strafford
2013-14
Chris Arand Union
Bob Kernell Liberty North
Lynn O’Neal Fredericktown, MS
Jon Ewing Glendale
2014-15
Jim Brown Skyline High School
Debbie Katzfey Lee’s Summit West
Jeff Rich Winnetonka High School
Todd Schrader2015-16

Jeff Southwick

Jeff Anderson

Craig Parrack

Frank Wheeler

Bolivar High School 

Richmond R-XVI

Mexico High School

Mack’s Creek R-5

Blue Springs School Dist.